novart

tsakiridis

meimaridis

brouvali

proteas

Στην δεύτερη θέση ο Σ.Ο.Βέροιας στο 17ο Ατομικό Σκακιστικό Τουρνουά "Κύπελλο Φωτιάς 2019"

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 στη Φλώρινα το 3ο ατομικό σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand Prix 2019-2020 με την επωνυμία "17ο Κύπελλο Φωτιάς" 2019 που διοργάνωσε η Λ.Π. Φλώρινας σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. με διεθνή αξιολόγηση ΕLO. Οι αγωνιζόμενοι χωρίστηκαν σε δύο ηλικιακές κατηγορίες: Α' όμιλος για σκακιστές άνω των 13 ετών και Β' όμιλοςγια σκακιστές κάτω των 12 ετών. Συμμετείχαν 106 αθλητές και αθλήτριες από όλη την περιοχή της Κ.Δ. Μακεδονίας.

Στην τελική βαθμολογία του Α΄τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την 1η θέση κατέλαβε ο σκακιστής Σπυρλιάδης Αχιλλέας ( Θινάλιος Σ.Ο.), τη 2η ο Μηνάς Ιωάννης ( Θινάλιος Σ.Ο.) και την 3η θέση ο Παπαγιάννης Αστέριος (Σ.Ο.Κατερίνης).

Στο δεύτερο τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο σκακιστής Γεωργιάδης Αθανάσιος (7/7) από τον Σ.Ο.Κατερίνης δεύτερος ο σκακιστής του Σ.Ο.Βέροιας Νακιτσας Στέργιος και στην τρίτη θέση ο σκακιστής Καρακίτσιος Ιωάννης της Α.Ε.Κοζάνης.

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε ο Σ.Ο.Κατερίνηςστην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σ.Ο.Βέροιας ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο ΠΑΣ.Εδεσσαίων σκακιστών 8χ8.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ

AA 

ΣΟ.Κατερίνης

22,0

Σ.Ο.Βέροιας

19,5

ΠΑΣ. Εδεσσαίων 8χ8

19,0

Λ.Π. Φλώρινας

18,5

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

18,5

Σ.Λ.Φλώρινας

16,0

Α.Ε.Κοζάνης

11,0

Ο.Σ. Γιαννιτσών

8,0

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

5,5

10η

Γ.Σ. Ποντοκώμης

5,5

11η

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

5,0

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

ΕΩΣ 6 ΕΤΩΝ

Τσεπης Νικόλαος

Φλώρινα

1ος

Ηλιάδης Ιάσωνας

Φλώρινα

2ος

Αβδίκου Ζωή

Φλώρινα

ΕΩΣ 8 ΕΤΩΝ

Αναστασίου Γεώργιος

Σ.Λ.Φλώρινας

1ος

Μάρκου Ελευθέριος

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2ος

Τουρνάς Παναγιώτης

Κοζάνη

3ος

Βουτσκίδου Άννα

Κοζάνη

Μπαγγέα Μαρία

ΠΑΣ.Εδεσσαίων Σκακιστών 8χ8

Καραδίσογλου Βερόνικα

Φλώρινα

ΕΩΣ 10 ΕΤΩΝ

Νακίτσας Στέργιος

Σ.Ο.Βέροιας

1ος

Σιδέρης Μιχαήλ

Α.Ε.Κοζάνης

2ος

Κούτοβας Νικόλαος

Σ.Ο.Βέροιας

3ος

Κοροξένου Σοφία Παρθένα

Ο.Σ.Γιαννιτσών

Μούλα Σοφία

Σ.Λ.Φλώρινας

Γκούβα Δήμητρα

Α.Ε.Κοζάνης

ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ

Γεωργιάδης Αθανάσιος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Καρακίτσιος Ιωάννης

Α.Ε.Κοζάνης

2ος

Πολυχρονιάδης Βασίλειος

Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

3ος

Σαμαρά Βασιλική

ΠΑΣ.Εδεσσαίων Σκακιστών 8χ8

Δίσκου Ανδρίτσου Κυβέλη

ΠΑΣ.Εδεσσαίων Σκακιστών 8χ8

Πελαλίδου Μαριάννα

Σ.Ο.Βέροιας

ΕΩΣ 14 ΕΤΩΝ

Παπαγιάννης Αστέριος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Δόγιας Χρήστος

ΣΟ.Ηρακλείου

2ος

Τσιλίδης Χρήστος

Σ.Ο.Βέροιας

3ος

Λιούρη Αναστασία

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

ΕΩΣ 16 ΕΤΩΝ

Βαρδάκας Γρηγόριος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Αποστολίδης Αθανάσιος

Λ.Π.Φλώρινας

2ος

Παπαπαυλίδης Πέτρος

Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Λιούρη Μαρία

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

AA

Σπυρλιάδης Αχιλλέας

Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος

1ος

ΑΝΔΡΩΝ

Μηνάς Ιωάννης

Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος

2ος

AA 

Παπαγιάννης Αστέριος

Σ.Ο.Κατερίνης

3ος

Προκρίνονται για την τελική φάση που θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 2019 και ώρα 17:00μ.μ.στην πόλη της Φλώρινας οι παρακάτω αθλητές.

1

Σπυρλιάδης Αχιλλέας

Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος

2

Μηνάς Ιωάννης

Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος

3

Παπαγιάννης Αστέριος

Σ.Ο.Κατερίνης

4

Βαρδάκας Γρηγόριος

Σ.Ο.Κατερίνης

5

Βαρδάκας Στέφανος

Σ.Ο.Κατερίνης

6

Γυμνόπουλος Λάζαρος

Λ.Π.Φλώρινας

7

Κοσμίδης Ιωάννης

Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

8

Βόινας Μάριος

ΠΑΣ.Εδεσσαίων Σκακιστών 8χ8

9

Παπαδόπουλος Ζήσης

Λ.Π.Φλώρινας

10

Σιαπαρίνας Κωνσταντίνος

Σ.Λ.Φλώρινας

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

dyslexia centers

kyriazis

sidiropoulos

maiovis

studio 69