novart

tsakiridis

podas yaris oct

brouvali

proteas

ena

Το πρόγραμμα του Διεθνούς Φεστιβάλ Κουκλοθέατρου και Παντομίμας Βέροιας (βίντεο)

Παρουσιάστηκε στην Βέροια το πρόγραμμα του Διεθνούς Φεστιβάλ Κουκλοθέατρου και Παντομίμας που θα πραγματοποιηθεί από 11 έως 21 Οκτωβρίου. Την παρουσίαση του προγράμματος έκανε ο Χουάνχο Κοράλες, καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ ενώ στατιστικά στοιχεία έδωσε η υπεύθυνη προγραμματισμού Νανά Καραγιαννίδου. Στην συνέντευξη τύπου παραβρέθηκαν ο απερχόμενος πρόεδρος της ΚΕΠΑ Λεωνίδας Ακριβόπουλος και ο νέος πρόεδρος Θεόφιλος Κορωνάς αλλά και ο πρώην διευθυντής της επιχείρησης Γιάννης Καμπούρης (δείτε στο βίντεο την παρουσίαση). 

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

FABER TEATER
13 Οκτωβρίου

EMIGRANTI (Μετανάστες) 12:00 στην Πλατεία Εληάς 18:30 Φουαγέ του Χώρος Τεχνών

Ιταλία (Πιεμόντε) Μουσικό Θέατρο Δρόμο

Όλες 5+ / Χωρίς λόγια

STATE PUPPET THEATRE OF SOFIA
13 Οκτωβρίου
14 Οκτωβρίου (Για μαθητές)

IMAGINATION GAMES
19:00 Χώρος Τεχνών (Για το κοινό)
10:00 & 12:00 Χώρος Τεχνών

Βουλγαρία Κουκλοθέατρο & Μαύρο θέατρο
Αντικείμενα & ηθοποιοί

Όλες 5+ / Χωρίς λόγια

BESLLUM
13 Οκτωβρίου

«TRASLUZ» Lumimic / Παραλλαγές ΙΙ
21:00 Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων

Ισπανία (Καταλονία) – Θέατρο σκιών και ηλεκτρονική μουσική

Όλες 12+ / Χωρίς λόγια

ANITA MARAVILLAS
14 Οκτωβρίου

JON BRAUN
Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων 10:00 & 12:00 (Για μαθητές) 19:00 (Για το κοινό)

Ισπανία (Χώρα των Βάσκων)
Κουκλοθέατρο

Όλες 6+ / Χωρίς λόγια

LA CANELA
15 Οκτωβρίου

LA SEMILLA (Ο σπόρος)
Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων 10:00 & 12:00 (Για μαθητές) 19:00 (Για το κοινό)

Ισπανία & Αργεντινή
Θέατρο με κούκλες και αντικείμενα

Όλες 5+ / Χωρίς λόγια

IL TEATRINO DEI PIEDI DI VERONICA GONZALEZ
17 Οκτωβρίου

CUCINA IN PUNTA DEI PIEDI (Μαγειρική στις μύτες των ποδιών)
Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων 10:00 & 12:00 (Για μαθητές) 19:00 (Για το κοινό)

Ιταλία & Αργεντινή
Κουκλοθέατρο με τα πόδια

Όλες 6+ / Χωρίς λόγια

DI FILIPPO MARIONETTE
18 Οκτωβρίου
19 Οκτωβρίου

APPESI AD UN FILO
(κρεμασμένοι από ένα νήμα)
18/10 10:00 & 12:00 (Για μαθητές) Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων
19/10 12:00 & 13:00 Πεζόδρομος Ιπποκράτους

Ιταλία και Αυστραλία Θέατρο με μαριονέτες

Όλες 4+ / Χωρίς λόγια

LOS TITIRITEROS DE BINEFAR
18 Οκτωβρίου

EL HOMBRE CIGÜEÑA (Ο άνθρωπος πελαργός)
Χώρος Τεχνών 10:00 & 12:00 (Για μαθητές)
19:00 (Για το κοινό)

Ισπανία (Αραγόν)
Κουκλοθέατρο με ηθοποιούς

Όλες 5+ / Χωρίς λόγια

VIVIRDELAIRE PEPPET THEATRE
18 Οκτωβρίου

MIRAMAR η αλλιώς ΑΛΘΈΑ
21:00 Σε χώρος καφέ της πόλης

Ισπανία και Ελλάδα Χάρτινο κουκλοθέατρου με ηθοποιούς

Όλες 16+ / Χωρίς λόγια

PROYECTO CARAVANA
19 Οκτωβρίου
20 Οκτωβρίου

POSTALES
11:30 & 12:30 Πεζόδρομος Ιπποκράτους 12:00 & 13:00 Πλατεία Ελιά

Ισπανία
Κουκλοθέατρο δρόμο

Όλες 4+ / Χωρίς λόγια

LUCA REGINA
19 Οκτωβρίου

ECO CIRCUS
Η περιβαλλοντική κωμωδία του Λουκά Ρεγίνα 18:00 Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών

Ιταλία
Κωμική παντομίμα

Όλες 5+ / Χωρίς λόγια

STATE PUPPET THEATRE of BLAGOEVGRAD
19 Οκτωβρίου

PIRIN FOLKLORE MAGIC
20:00 Χώρος Τεχνών

Βουλγαρία Κουκλοθέατρο με ηθοποιούς

Όλες 5+ / Χωρίς λόγια

ΡΟΔΑΝΘΗ ΔΗΜΗΤΡΕΣΗ & ACTION ART
19 Οκτωβρίου

«Από τις 4 γωνιές του κόσμου».
Παράσταση αφήγησης 21:00 Σε καφέ της πόλης

Ελλάδα
Αφήγηση παραμυθιών

Όλες 10+ / Ελληνικά

GARBUIX
20 Οκτωβρίου
21 Οκτωβρίου

GARBUIX
19:00 Χώρος Τεχνών (Για το κοινό)
11:00 Χώρος Τεχνών (Για μαθητές)

Διεθνές Ομάδα (Ισπανία, Βέλγιο, Ελβετία)
Σύγχρονο τσίρκο

Όλες 5+ / Χωρίς λόγια

XESCA SALVA
18, 19 & 20 Οκτωβρίου

PROYECTE CASES (Σπίτια) Κάθε μέρα στις 18:00 – 19:00 & 20:00 Με κράτηση

Ισπανια (Μαγιόρκα)

Όλες 16+ / Αγγλικά

MUSEO ITINERANTE DE LAS CULTURAS
(SOVINT- Pep Beltrán & Petrina Vassou)
14, 15, 17, 18 Οκτωβρίου

ΚΑΜΠΑΝΕΣ
Περιπλανώμενο Μουσείο των Πολιτισμών
Κάθε μέρα σε ένα δημοτικό σχολείο στα διαμερίσματα του δήμου Βέροιας

Ισπανία και Ελλάδα Παιδαγωγικά εργαστήρια στα δημοτικά σχολεία για μαθητές.

Όλες 4+ / Ελληνικά

ΣΤΑΘΗΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ
11, 12 &13 Οκτωβρίου
διάρκεια 20 ωρών

ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ Εργαστήριο για την σύγχρονη συλλογική δημιουργία: ο Φασουλής ξαναχτυπά!
Απαραίτητη εγγραφή
Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών

Σεμινάριο στο πλαίσιο του γιορτασμού για τα 90 χρόνια της διεθνές ένωσης κουκλοπαικτών UNIMA

Για κουκλοπαίκτες και ηθοποιούς,
Αγγλικά / Ελληνικά

Ροδάνθη Δημητρέση & Action Art
19 Οκτωβρίου διάρκεια
3 ωρών

MASTERCLASS
«Η αφήγηση, η προφορικότητα, τα παραμύθια και η συμβολή τους στη διαδικασία μάθησης»
17:00 Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών

Ελλάδα

Για εκπαιδευτικούς
Ελληνικά

International Puppet Festival of Bilbao

Ιστορία του ελληνικού και του παγκόσμιου κουκλοθέατρου
Χώρος Τεχνών 2ος όροφος

Έκθεση γλώσσα

Όλες / Ελληνικά

dyslexia centers

tsiafoulis

my choice

super course

kyriazis

ΤΑΜΠΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ

sidiropoulos

studio 69